İdrar Kaçırma Cerrahi ve Tedavisi

  1. anasayfa
  2. ameliyatlar
  3. idrar kaçırma cerrahi ve tedavisi

İdrar kaçırma

İdrar Kaçırma Cerrahisi ve Tedavisi

Kişinin istemsiz bir şekilde idrarını tutamamasına, tıbbi olarak üriner inkontinans, idrar kaçırma denir. Her iki kadından biri hayatının herhangi bir döneminde idrar kaçırma sorunları yaşamaktadır. İlerleyen yaşa bağlı olarak idrar kaçırma problemlerine daha sık rastlanmaktadır.

İdrar Kaçırma Tipleri

Stres İnkontinans: Karın içi basıncı arttıran gülme, ıkınma, hapşırma, öksürme, egzersiz ve efor gibi eylemlerde istemsiz olarak idrar kaçırmadır. Bu idrar kaçırma tipinde asıl problem, genital bölge ile alakalı destek dokuları olan bağ, kas ve ligamentlerdeki bozulmalardır. Yine sinirsel uyarım bozuklukları sebebi ile idrar kaçırma da Stres İnkontinans idrar kaçırma tipine dahildir.

Urge İnkontinans (Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma): Bir anda gelen sıkışma hissi ile birlikte istemsizce idrar kaçırma durumudur. Bu tip idrar kaçırmalarda mesane, yani idrar kesesi bir anda kontrolsüz şekilde kasılır ve idrar tutulamaz. Mesane kasları ile sinirsel uyarımlar arasındaki koordinasyonsuzluk temel sebeptir. Sinir uyarım sisteminin bozulmasına sebep olan parkinson hastalığı, multipl skleroz gibi hastalıklar Urge İnkontinans tipi idrar kaçırma hastalığını tetiklemektedir.

Mikst (Karma) Tipi İdrar Kaçırma: Urge İnkontinans ve Stres İnkontinans tipi idrar kaçırma şikayetleri bir aradadır. 

Devamlı İdrar Kaçırma: Hasta hissiyat, pozisyon ve zamandan bağımsız bir şekilde idrar kaçırmaktadır. Sık sık geçirilmiş cerrahi operasyonlar veya radyoterapi tedavisine bağlı olarak idrar yolları ile genital sistem arasında oluşan anatomik alternatif fistüllerin (yolak) oluşumu ile meydana gelmektedir.

Taşma Tipi İdrar Kaçırma: Mesanenin, yani idrar kesesinin, haddinden fazla dolarak idrarın taşması ile meydana gelen idrar kaçırma tipidir. Hasta idrar hissiyatını tam olarak anlayamaz ve bir anda idrar kaçırmaya başlar. Gündüz vakitlerinde sık sık idrar kesesini boşaltarak bu problemin önüne geçmeye çalışan hastalar, geceleri uyku esnasında gerçekleşen idrar kaçırmalarından şikayetçi durumdadır. 

İdrar Kaçırma Kimlerde Görülür?

Genetik faktörler, kilo, beslenme düzeni başta olmak üzere; hamilelik, menopoz, doğum yapma, sigara ve alkol kullanımı gibi unsurlar idrar kaçırma problemleri üzerinde etkin bir rol almaktadır.

İdrar Kaçırma Tedavisi Nedir?

Uzman doktor muayenesi sonrası idrar kaçırma sebebi tespit edilir ve doktorun uygun gördüğü tedaviyi uygulamak gereklidir. 

Hastada aşırı kilo probleminden dolayı idrar kaçırma varsa, uygun bir diyet ve egzersiz programı beraberinde zayıflaması planlanır. Bu süreçte belirli periyotlarla doktor kontrolüne gidilmesi önerilmektedir.

Şeker hastalığına bağlı olarak idrar kaçırma problemlerinde ise hastanın, ilaçları ve diyet listesi yeniden düzenlenerek takip altına alınır. Ayrıca aşırı sıvı alımı önlenmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonları sebebi ile idrar kaçırma problemleri, enfeksiyona uygun antibiyotik kullanımı ile tedavi edilebilmektedir. Mesaneyi ve pelvik kaslarını geliştirmeye yönelik egzersizler tavsiye edilerek, hastanın tedavi süreci takip edilir.

Eğer idrar kaçırma problemi prostat büyümesi ve mesane sarkması gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa, cerrahi müdahale düşünülebilir.

İdrar Kaçırma Probleminde Cerrahi Müdahale

İdrar kesesi sarkması gibi problemlerden kaynaklı idrar kaçırmalarda cerrahi tedavi kullanılır. İdrar kaçırmanın evresine ve şiddetine bağlı olarak, karından yapılan kesi ile mesane boynunun asılması ve vajina içerisinden iğne aracılığı ile sabitleme işlemi gibi pek çok cerrahi teknik kullanılmaktadır. İdrar kaçırma cerrahi müdahalelerdeki tekniklerin başarı oranı oldukça yüksektir. 

Sizler de idrar kaçırma problemleri yaşıyorsanız ve “Bunun bir çözümü olmalı” diye düşünüyorsanız, siz değerli hastalarımızı Ekol Kadın Hastalıkları ve Doğum hastanemize bekliyoruz. 20 yılı aşkın tecrübemiz, hasta memnuniyeti odaklı yaklaşımımız ve bilinir hizmet kalitemiz ile sizlerin sağlığını önemsiyoruz. Sağlıkta Ekol, Ekol’de Sağlık.


HEMEN ARA
WHATSAPP
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x