Laparoskopi

Laparoskopi Nedir?

Bazı hastalıkların tespiti ve tedavisi amacıyla hastaların karın ve pelvis bölgesi içerisinde görüntüleme ve tedavi yapılabilmesini sağlayan yöntem, Laparoskopi olarak adlandırılır. Laparoskopik kadın hastalıkları ve doğum ameliyatları, son yıllarda sıklıkla kullanılan ve hastaların iyileşebilmeleri konusunda oldukça etkili olan bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir. Laparoskopi, küçük bir kamera ve iğneler aracılığıyla yapılan bir cerrahi yöntemdir ve karın bölgesinde açılan bir kesi ile yapılır. Laparoskopi işlemi, karın bölgesinde yer alan organların incelenebilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Bu yöntem ile cerrahi müdahaleler daha az zaman alır. Ayrıca, hastalar bu yöntemle daha hızlı iyileşir ve daha az ağrı çekerler.

Laparoskopi Neden Yapılır?

Laparoskopik kadın hastalıkları ameliyatları sayesinde, endometriozis, fibroidler, adet düzensizlikleri ve kistler gibi sağlık sorunları tedavi edilir. Laparoskopik doğum ameliyatları ise sezaryen doğum ve doğum kanallarının genişletilmesi gibi operasyonları içerir. İzmir Ekol Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğun Kliniği’nde Laparoskopik kadın hastalıkları ve doğum ameliyatları, alanında uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Bazı vakalarda hastaların karın bölgelerinde bulunan sorunlar, bilgisayarlı tomografi ya da röntgen gibi yöntemler aracılığıyla tespit edilemez. Bu tür vakalarda hastalara Laparoskopi ile müdahale edilir. Söz konusu operasyon sayesinde aşağıda yer alan organlarda ortaya çıkabilecek sağlık sorunları, uzman doktorlar tarafından tespit edilebilir:

 • Üreme organları
 • Pankreas
 • Kalın ve ince bağırsak
 • Apandisit
 • Safra kesesi
 • Karaciğer

Laparoskopi Uygulamasına İhtiyaç Duyulan Hastalıklar

Laparoskopi operasyonlarının hastaların tedavisinde kullanılıp kullanılmayacağına uzman doktorlar karar verir. Laparoskopi ile tedavi edilmesine karar verilen hastalıklar, genellikle jinekolojik hastalıklardır. Bu hastalıkların doktorlar tarafından kolaylıkla tespit edilebilmesi ve tedavi edilebilmesi için, ilgili bölgelerinde hastalığın belirtilerine sahip olan kişilerin acilen hastanelere başvurmaları önerilir. Laparoskopi tedavi yönteminin kullanılmasına ihtiyaç duyulan hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Tüp bağlama
 • Dış gebelik
 • Rahim ve myom alınması gereken durumlar
 • Yumurtalıkta kist görülmesi
 • Endometriozis
 • Kısırlık

Laparoskopi Nasıl Yapılır?

Laparoskopi ameliyatları genel anestezi eşliğinde gerçekleştirilir. İşleme başlanmadan önce, hastaların anestezi almalarında herhangi bir sakınca olup olmadığı uzmanlar tarafından kontrol edilir. Anestezi alması uygun görülen hastalara Laparoskopi yöntemi ile müdahale edilebilir. Operasyonun başlangıcında uzman doktor, hastanın karın bölgesinde küçük bir kesi açar. Bu kesi içerisinden geçirilen ve ulaşılmak istenen bölgeye doğru ilerletilen laparoskop adı verilen cihaz, karın içini görüntüleyebilmek için bir kameraya sahiptir.

Uzmanlar, karın içi bölgesini daha iyi bir şekilde gözlemleyebilmek adına hastaların karın içi bölgesini karbondioksit gazıyla şişirebilirler. Bu aşamanın ardından hastalara, doktorların aldığı kararlar doğrultusunda işlemler uygulanır. Operasyonun tamamlanmasından sonra karın bölgesinde bulunan karbondioksit gazı çıkarılır ve kesi dikilir. Laparoskopi işleminin ardından hastalar genellikle hızlı bir şekilde taburcu edilirler. Fakat bu durum hastanın yaşı, hastalık öyküsü ve sahip olduğu hastalığın derecesi gibi faktörler doğrultusunda değişiklik gösterebilir.

Ekol Kadın Doğum ve Laparoskopik Ameliyatlar

Laparoskopi ameliyatları için hastanemizde son teknoloji ekipmanlar kullanılır ve hastalar en yüksek kalitede hizmet alırlar. Ayrıca, hastanemizde hastaların iyileşme sürecine destek olabilmek adına uzman diyetisyenler ve fizyoterapistler de bulunmaktadır. İzmir Ekol Hastanesi’nde hastalarımızın rahat edebilmeleri ve güvenli bir ortamda tedavi görebilmeleri için gerekli olan her şey düşünülmüş, hastanemiz ve kliniğimiz, bu doğrultuda dizayn edilmiştir. Hastanemizde, hastalarımızın operasyon ve doğum işlemlerinde kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlamak adına, ailelerinin de tedavi sürecine dahil edilmesi sağlanmıştır.

Hastanemiz, hastalarımız ve bebeklerinin sağlığını her zaman kontrol edebilmek için 7/24 hizmet vermektedir. Laparoskopik kadın hastalıkları ve doğum ameliyatları, son yılların popüler tedavi yöntemleri arasında yer alır. İzmir Ekol Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilen bu ameliyatların her aşamasında hastalarımız detaylı bir şekilde bilgilendirilir. Laparoskopik kadın hastalıkları ve doğum ameliyatları, günümüzde özellikle kadınlar için önemli tedavi türüdür.

Bu ameliyatlar sayesinde kadınlar, endometriozis, fibroidler ve adet düzensizlikleri gibi sağlık sorunlarından kurtulabilir ve rahat doğumlar gerçekleştirebilirler. Laparoskopik ameliyatlar sayesinde hastalar ağrısız doğumlar gerçekleştirebilir ve kısa süren operasyonlar sonucunda bebeklerine kavuşabilirler. Hastanemizde bulunan doktorlar, yıllarca deneyim kazanmış uzmanlardır ve en son teknolojik ekipmanları kullanarak ameliyatları gerçekleştirirler.


HEMEN ARA
WHATSAPP
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x