Yüksek Riskli Hamilelik Tanı ve Takibi

İnsanlığın varoluşundan itibaren meydana gelen ve doğal bir süreç olarak karşımıza çıkan hamilelik (gebelik), bazı durumlarda risk taşımaktadır ve yoğun bir şekilde takip altında tutulması gerekmektedir. Risk oluşturan durumlar kimi zaman doğal sebeplerden kaynaklı olurken, kimi zaman da annede mevcut olan veya daha öncesinde geçirmiş olduğu bir rahatsızlıktan, hastalıktan kaynaklı olabilmektedir. 

Riskli Hamilelik Nedir?

Dünya Anesteziyologlar Cemiyetleri Federasyonu'ndan Dr. Charles Rouger Goucke’nin “Acı öznel bir deneyimdir.” cümlesinden de anlaşılacağı üzere, kişiden kişiye farklılık gösteren bir acı eşiği bulunmaktadır. Hamilelik doğal bir süreç olmakla birlikte, kadınlar için oldukça zor bir süreçtir. Öyle ki doğum yapan bir kadın, normal bir insanın dayanılabilir acı eşiğini aşan ağrılar ve acılar çekmektedir. Hamilelikten önce veya hamilelik sürecinde gerçekleşen hastalıklar, rahatsızlıklar, doğum esnasında ve hamilelik sürecinde risk oluşturabilmektedir.

Riskli Hamilelik Nedenleri Nelerdir?

 • Anne 18 yaşın altında veya 35 yaşın üstünde ise
 • Annede guatr, tansiyon, şeker, kalp, karaciğer, kollajen doku hastalıklar mevcut ise
 • Anne aşırı kilolu veya aşırı zayıf ise
 • Bebeğin babası ile anne arasında akrabalık var ise
 • Anne düzenli olarak ilaç kullanıyorsa
 • Sigara ve/veya alkol kullanımı varsa
 • Anne daha önce tekrarlayan düşükler yaşamışsa
 • Gebelik diyabeti
 • Gebelik zehirlenmesi
 • Çoğul ve ikiz gebelikler
 • Gebelikte suyun erken gelmesi (Prematür)
 • Bebekte sakatlıklar bulunması

gibi nedenlerden dolayı hamilelikte risk oluşumu gözlemlenmektedir.

Riskli Gebelik Takibinde Neler Yapılır?

Annenin doğumunun kontrol altında olabilmesi ve bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için doktor ve hemşirelerin gözetimi altında takipte tutulması gereklidir. Tabi hamilelik öncesinde jinekolog tarafından düzenli olarak muayene olunması (Hem anne için, hem baba için) gerekmektedir. Böylelikle annenin sağlıklı bir gebelik süreci gerçekleşmesi sağlanır. 

Anne eğer daha öncesinde düşük yapmışsa, düşüklerin yapıldığı haftalar, nasıl gerçekleştiği gibi kişisel bilgiler dahilinde kan testleri ve yumurtalık takibi gibi bir takım analizler sonucunda gerekli önlemler alınır. Çok erken düşüklerde kromozomda anormallikler, hamileliği 3-6 aylarında gerçekleşen düşüklerde rahim boyunun yetersiziliği, daha geç (doğuma yakın) düşüklerde ise bebek (fetüs) ölümü gibi nedenlere göre uygun kontrol ve tedavi süreci uygulanmalıdır. 

Tümör açısından hamilelik öncesinde ve hamilelik sürecinde anneye bazı testler yapılmaktadır. Memede kist kontrolü, Smear testi (Rahim ağzından alınan sürüntü testi) gibi testler neticesinde uygun tedavi ve yöntemler belirlenir.

Günümüz teknolojilerinin sağladığı faydalardan bir diğeri de, doğacak olan bebeğin anne karnındayken erken teşhisle tedavisine başlanmaktadır. 

Riskli Gebelik Takibini Kim Yapar?

Hem “Normal Risk”, hem de “Yüksek Risk” taşıyan hamileliklerde tek bir hekimin izlemesi yeterli olmamaktadır. Farklı branşlarda uzman hekimlerin ortak tecrübe, analiz ve tetkikleri ile yürütülmesi gereken bu süreçte kadın doğum uzmanı başta olmak üzere, dahiliye, endokrinoloji, diyetisyen, fizik tedavi uzmanı ve göz doktoru gibi alanında uzman hekimler tarafından takibi yapılmalıdır. Düzenli olarak muayene, kontrol ve testler ile sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek mümkündür.

Her zaman dediğimiz gibi, erken tanı ve teşhis ile birçok facianın ve kötü sonuçlanabilecek hastalıkların önüne geçebilmek mümkün. Sizler de Ekol Kadın Hastalıkları ve Doğum hastanesinin yüksek teknolojisine, kalplere dokunan hizmet anlayışına ve 1’i Doçent, toplamda 5 Kadın doğum uzman doktorlarına güvenebilir, hem kendinizin, hem de geleceğiniz olan bebeklerinizin sağlıklı ve güvenilir bir şekilde karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Yeni nesil tedavi teknikleri ve modern tanı ve teşhis yöntemleri ile 20 yıldır İzmir’in sağlık Ekol’ü olarak sizlerin ve bebekleriniz sağlığını önemsiyoruz.

HEMEN ARA
WHATSAPP
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x