Deri Altı İmplantları Nedir? Nasıl Uygulanır?

  1. anasayfa
  2. blog
  3. deri altı implantları nedir? nasıl uygulanır?

deri altı implantları nedir nasıl uygulanır

Deri altı implantları nedir? Geleneksel doğum kontrol yöntemlerine kıyasla daha uzun süreli etki sağlayabilen deri altı implantları, kullanım kolaylığı ve yüksek başarı oranıyla birçok kadının tercih ettiği bir etkili doğum kontrol yöntemdir.

Deri altı implantları, cilt altına yerleştirilen küçük, esnek çubuklar şeklindeki medikal cihazlardır. Nexplanon olaran adlandırılan implantlar içerdikleri hormonlar aracılığıyla gebeliği engellemeye yardımcı olurlar. 

Bu bağlamda makalemizde, cilt altı implant nasıl uygulanır, fiyatı, iyileşme süreci nedir ve ne kadar sürede yapılır konuları  hakkında detaylı bilgi bulacaksınız.

Deri Altı İmplantları(Çubuğu) Nedir?

Deri altı implantları, kadınların gebeliği önlemek için kullandığı uzun etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Bu implantlar, genellikle kolu iç kısmına yerleştirilen küçük, esnek çubuklardır. Çubuklar cilt altına yerleştirildiğinde, vücutlarına sürekli olarak düşük dozda hormon salgılarlar. Bu hormonlar, yumurtlamayı engelleyerek, servikal mukusu kalınlaştırarak sperm hareketini zorlaştırırlar. Bu sayede rahim iç tabakasının gebelik için uygun olmasını engelleyerek gebeliği önlerler.

Deri Altı İmplantları Nasıl Uygulanır?

Deri altı implantları, genellikle üst kolun iç kısmına yerleştirilen küçük, esnek çubuklardır. Cilt altı implantları genellikle yerleştirildikten sonra, kesik dikiş gerektirmeden kendi kendine iyileşir. İmplant yerleştirildikten sonra genellikle 3 ila 5 yıl boyunca etkili bir şekilde çalışır. Ancak herkesin vücut tepkisi farklıdır. Bu nedenle implantın etkileri kişiden kişiye değişir. 

Deri Altı İmplant Fiyatları

Deri altı implantlarının fiyatları, bir dizi faktöre bağlı olarak değişir.Örneğin, nexplanon türüne özelliklerine ve işlevine göre değişir. Deri altı implant fiyatları hakkında daha fazla bilgi alabilmek için Ekol Hastaneleri Kadın Doğum servisi ile irtibata geçebilirsiniz. Hastanemizde doğru tekniklerle uyguladığımız bu işlem hakkındaki sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Deri Altı İmplantı Ne Kadar Sürede Yapılır?

Cilt altı implant uygulanma süresi birkaç faktöre bağlı olarak değişse de genel olarak işlem, 15 ila 30 dakika arasında sürer. İmplantın takılma süresi implantın türüne ve karmaşıklığına bağlı olarak değişir. Progesteron hormonu implantların uygulanması diğer implantlara göre daha fazla zaman alabilir. 

Ayırca hastanın sağlık durumu ve cilt koşulları, uygulamanın zorluğunu etkiler. Cilt altına yerleştirilen implantların takma işlemi genellikle kısa bir süre içinde tamamlanır. Çoğu hasta aynı gün hastaneden taburcu olur.

Deri Altı İmplantı İyileşme Süreci

Deri altı implantı uygulamasının ardından iyileşme süreci genellikle hızlı ve sorunsuz olur. İyileşme süreci kişisel faktörlere, implant tipine ve uygulama bölgesine bağlı olarak değişir. İşlem sonrası ilk birkaç gün boyunca uygulama bölgesinde hafif şişlik, kızarıklık veya hassasiyet vardır. Bu durum genellikle hızla düzelir. 

İşlem sonrası ayrıca ilk birkaç gün boyunca ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. Ancak genellikle günlük aktivitelere dönüş hızla mümkündür. İşlem sonrası verilen ağrı kesiciler veya diğer ilaçları düzenli olarak kullanmak, rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcıdır. Genellikle birkaç hafta içinde cilt altı implant uygulama bölgesindeki şişlik ve hassasiyet azalır ve cilt iyileşir. Ancak tam iyileşme süreci implantın türüne ve kişisel iyileşme hızına bağlı olarak değişir.

HEMEN ARA
WHATSAPP
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x