Diyafram (Kadın Kondomu) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

  1. anasayfa
  2. blog
  3. diyafram (kadın kondomu) nedir ve nasıl kullanılır?

kadın kondomu nasıl kullanılır

Diyafram (Kadın Kondomu) Nedir ve Nasıl Kullanılır? Günümüzün dünyasında çocuk istemeyen kadınlar için birçok doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan biri de diyaframdır. Esnek bir materyalden yapılan diyafram rahim ağzını kapatarak spermlerin rahime girmesini engellemeyi amaçlar. 

Diyafram, kadınların cinsel ilişki sırasında doğum kontrolünü sağlamak amacıyla kullandığı kubbe şeklinde bir araçtır. Diyafram aynı zamanda kadın prezervatifi olarak da tanımlanır.  

Diyaframın etkili bir kontrol yöntemi olmasını sağlayan şey doğru şekilde kullanılmasıdır. Bu bağlamda diyaframın tanımını, kullanım şeklini ve nerede satıldığını ele alacağız. 

Diyafram (Kadın Kondomu) Nedir?

Diyafram, kadınların cinsel ilişki sırasında kullanarak doğum kontrolünü sağlayan bir tür kadın prezervatfi yöntemidir. Esnek ve silikon benzeri bir malzemeden yapılan bu araç kubbe şeklindedir. Rahim ağzını kapatarak spermlerin rahime girmesini engellemeyi amaçlar. Genellikle sperm öldürücü jeller veya krem gibi doğum kontrol yöntemleriyle birlikte kullanılır. Diyaframın etkinliği, doğru kullanımına ve boyutuna bağlıdır.

Kadın Kondomu Nasıl Kullanılır?

Kadın prezervatifinin etkili olabilmesi için doğru kullanımı çok önemlidir. Bu nedenle kadın kondomu (diyafram) kullanırken hazırladığımız adımları kontrol etmeniz gerekir. 

Temizlik

Ellerinizi sabun ve suyla yıkayarak temizlemeniz gerekir. Bunun yanında diyaframı da temiz ve ılık suyla yıkamanız önerilir. 

Konumlandırma

Diyaframı doğru bir şekilde takabilmeniz için rahat bir pozisyonda durmanız önerilir. Bir ayağınızı yukarı kaldırarak veya yatarken bacaklarınızı bükerek diyaframın daha kolay yerleşmesini sağlayabilirsiniz.

Katlama

Diyaframı "U" şeklinde katlamanız önerilir. 

Yerleştirme

Katlanmış diyaframı vajinanın içine yerleştirin. Parmaklarınızı kullanarak diyaframı doğru konumlandırın ve rahim ağzını tamamen kaplayacak şekilde yerleştirmeniz gerekir. 

Doğrulama

Parmaklarınızı kullanarak diyaframın düzgünce yerleşip yerleşmediğini kontrol etmeniz önerilir. 

Krem veya Jel Kullanımı

İsteğe bağlı olarak sperm öldürücü krem veya jeli diyaframın kenarlarına sürerek ekstra koruma sağlayabilirsiniz.

İlişki Sonrası Çıkarma

Cinsel ilişki sonrasında en az 6 saat boyunca diyaframı çıkarmamalısınız. Bu süre içinde rahim ağzını kapatan etkili bir bariyer sağlar.

Çıkarma

Diyaframı çıkarmadan önce tekrar ellerinizi yıkamanız gerekir. Parmaklarınızı vajinanın içine sokarak diyaframı dikkatlice çıkarabilirsiniz. 

Temizlik ve Saklama

Diyaframı ılık suyla yıkayıp kurulayarak saklamanız önerilir. Ardından temiz ve kuru bir kutuda saklayarak bir sonraki kullanım için hazır hale getirebilirsiniz. 

Diyafram Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korur Mu? 

Diyafram uygun şekilde kullanıldığında oldukça güvenlidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonlarını da etkenler. Ama tam koruma sağlamak için cinsel ilişki sırasında erkeklerin bariyer kullanması çok önemlidir. 

Kadın Kondomunu Nerede Satılır?

Kadın kondomunu (diyafram) genellikle eczanelerden veya sağlık merkezlerinde satılır. Ayrıca bazı online eczane veya doğum kontrol ürünleri satan web sitelerinden kadın prezervatifi satın alabilirsiniz. Diyafram seçenekleri yerel sağlık hizmetlerine, coğrafi konumunuza ve bulunduğunuz ülkeye bağlı olarak farklılık gösterir. Sağlık danışmanınızdan veya eczacınızdan, size en uygun satın alma seçenekleri konusunda daha fazla bilgi edinmeniz gerekir. 

HEMEN ARA
WHATSAPP
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x