Kızlık Zarı Onarımı Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

  1. anasayfa
  2. blog
  3. kızlık zarı onarımı ameliyatı hakkında merak edilenler

Kızlık zarı onarımı ameliyatı

Himenoplasti olarak da bilinen kızlık zarı onarımı ameliyatı, vajinal açıklığı kısmen kapatan ince bir zar olan kızlık zarının yeniden yapılandırılmasını veya onarılmasını amaçlayan cerrahi bir prosedürdür. Kızlık zarı cinsel aktivite, yaralanma veya başka nedenlerle yırtılan kadınlarda genellikle kültürel, dini veya sosyal nedenlerle yapılır.

Ameliyat sırasında, sağlam bir kızlık zarının görünümünü yeniden oluşturmak için kızlık zarının kalıntıları tekrar dikilir. Kızlık zarı ameliyatı, bir saatten az sürer ve genellikle lokal anestezi altında yapılır. Yani himenoplasti hasta uyanıktır. Ancak genital bölgede uyuşmuştur. İyileşme süresi genellikle kısadır ve çoğu kadın birkaç gün içinde günlük aktivitelerine devam edebilir.

Bakirelik kavramının bozulmamış bir kızlık zarının varlığıyla bağlantılı olması kültürel ve sosyal bir yapıdır ve kızlık zarının cerrahi olarak yeniden yapılandırılması tıbbi olarak gerekli değildir. Ayrıca, diğer ameliyatlar gibi bu işlem de bazı riskler taşır ve bu ameliyatı olmaya karar vermeden önce jinekolog ve psikologlardan kapsamlı bilgi almak oldukça önemlidir.

Kızlık Zarı Nedir? Ne Zaman Oluşur?

Kızlık zarı, bazı dişilerde doğumda vajinanın girişini kısmen kapatan ince, elastik bir zardır. Kızlık zarı yani himen kadın anatomisinin normal bir parçasıdır. Ancak boyutu, şekli ve kalınlığı kişiden kişiye değişebilir.

Çoğu durumda, kızlık zarı egzersiz, tampon kullanımı ve hatta normal hareket gibi aktivitelerle zaman içinde kademeli olarak yıpranır. Ayrıca cinsel aktivite, tıbbi muayeneler veya diğer fiziksel travma nedeniyle esneyebilir ya da yırtılabilir. Sanılanın aksine, kızlık zarı bekâretin güvenilir bir göstergesi değildir ve yokluğu mutlaka bir kadının cinsel ilişkide bulunduğu anlamına gelmez.

Günümüzde hala daha kızlık zarının işlevi tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak bazı araştırmacılar onun cenin gelişimi sırasında cinsel organı korumak için evrimleşmiş olabileceğine inanmaktadır. Ancak kızlık zarının yetişkinlikte bilinen bir biyolojik işlevi yoktur. Bu nedenle de kızlık zarının varlığı veya yokluğu kadının sağlığını veya cinsel işlevini etkilemez.

Yırtılmış Kızlık Zarı Nasıl Anlaşılır?

Görünüşü kişiden kişiye değişebileceği için yırtık bir kızlık zarını teşhis etmek her zaman kolay değildir. Bazı kadınların doğal olarak açık veya daha büyük bir açıklığı olan kızlık zarı vardır. Bazılarının ise daha kalın veya daha esnek olan ve kolay yırtılmayan kızlık zarı vardır.

Bazı durumlarda, yırtık bir kızlık zarı ağrıya, kanamaya veya rahatsızlığa neden olabilir. Ancak bu belirtiler her zaman mevcut değildir ve tüm kadınlar bunları yaşamaz. Ayrıca fiziksel aktivite, tampon kullanımı, tıbbi işlemler gibi cinsel ilişki dışında da kızlık zarının yırtılmasına veya gerilmesine neden olabilecek birçok neden vardır.

Kızlık zarınızın durumu hakkında endişeleriniz varsa veya cinsel aktivite sırasında ağrı veya kanama yaşadıysanız, bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir. Bu gibi bir sorunla karşılaştığınızda hekiminiz fiziki muayene yaparak, bireysel durumunuz hakkında rehberlik sağlalar.

Kızlık Zarı Ne Zaman Dikilir?

Kızlık zarı, himenoplasti veya himenorafi adı verilen cerrahi bir prosedür sırasında onarılır. Bu işlem genellikle cinsel aktivite, yaralanma veya başka nedenlerle kızlık zarı zedelenen kadınlarda yapılır.

Kızlık zarı bozulması ameliyatı, ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir. Yırtılmamış bir kızlık zarının görünümünü yeniden oluşturmak için kızlık zarının kalıntılarının birbirine dikilmesini de içerir. İşlem genellikle bir saatten az sürer ve lokal anestezi altında yapılır.

Bu bağlamda kızlık zarı dikimi herhangi bir zamanda dikilebilir. Ancak genellikle kızlık zarı yırtıldıktan sonra en az birkaç hafta veya ay sonra yapılır. Bunun nedeni ise kızlık zarının yırtık kenarlarının iyileşmesini sağlamak ve enfeksiyon veya diğer komplikasyon riskini azaltmak içindir.

Kızlık zarının cerrahi olarak rekonstrüksiyonunun tıbbi olarak gerekli olmadığını ve diğer ameliyatlar gibi bazı riskler taşıdığını belirtmekte fayda vardır. Prosedürden geçmeye karar vermeden önce bir psikolog ya da psikiyatrdan destek almanız oldukça önemlidir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Bu işlem bir çeşit vajinoplasti operasyınudur. Kızlık zarının yeniden oluşturulması işlemi genellikle yaklaşık 30-45 dakika sürer ve genellikle lokal anestezi altında yapılır. İşlem sırasında, cerrah vajina girişindeki dokuları dikkatli bir şekilde keser ve dikerek bekaret zarını yeniden oluşturur.

Himenoplasti cerrahisi sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak genellikle, hasta işlemden birkaç saat sonra evine gidebilir ve birkaç gün içinde normal aktivitelerine geri dönebilir. Ancak tam iyileşme süresi, işlemin yapıldığı teknik ve kişinin vücut yapısına bağlı olarak değişebilir.

Bunun yanında kızlık zarı, cinsel ilişkiye ilk kez girdiğinizde kanama olmasını sağlamaz ve bekaret zarının yeniden oluşturulması sadece bir cerrahi işlemle gerçekleştirilebilir. Bu nedenle, himenoplasti ya da yapay kızlık zarı yapılması kararı almadan önce dikkatli bir şekilde düşünmek ve kararı vermek önemlidir. Ayrıca bu prosedürün sadece kızlık zarının onarımına odaklandığını unutmamanız gerekir.

Son olarak kızlık zarı dikimi İzmir, İstanbul ve Ankara gibi önemli şehirlerimizde alanında uzman doktorların hastayı yönlendirmesi sayesinde başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu operasyonu yapan hastaneler ve klinikler idrar kaçırma(inkontinans), lazerle ile vajina daraltma gibi ameliyatları da yapmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikişler Ne Zaman Düşer?

Kızlık zarı dikimi sonrası dikişler, işlemin yapıldığı teknik ve kişinin vücut yapısına bağlı olarak değişen bir süreçte düşer. Bu nedenle dikişlerin ne zaman düşeceğine dair kesin bir zaman belirlemek mümkün değildir. Çünkü iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak genellikle, dikişlerin düşmesi için yaklaşık 1-2 hafta kadar bir süre gereklidir.

İyileşme sürecinde, doktorunuz muhtemelen size düzenli kontroller yapmak üzere randevular verecektir. Bu kontrollerde, dikişlerin nasıl iyileştiğini ve herhangi bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığını kontrol edecektir.

Dikişler düşene kadar, cinsel aktiviteden ve ağır egzersizlerden kaçınmak gerekmektedir. Ayrıca, işlemden sonra önerilen hijyenik bakıma dikkat etmek ve doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmak, iyileşme sürecini hızlandırabilir ve komplikasyon riskini azaltır.

HEMEN ARA
WHATSAPP
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x