Vajinoplasti Nedir? Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  1. anasayfa
  2. blog
  3. vajinoplasti nedir? vajinoplasti ameliyatı nasıl yapılır?

vajinoplasti nedir

Vajinoplasti, kadın cinsel organlarının cerrahi olarak yeniden şekillendirilmesi işlemidir. Kadınların cinsel organları zamanla yaşın ilerlemesi, doğum ve çeşitli jinekolojik müdahale ile deforme olur. Vajinoplasti, bazen doğum sonrası veya travma sonrası genital bölge yaralanmaları olan kadınlar için de bir seçenektir.

Vajinoplasti ameliyatı sırasında özel olarak tasarlanmış bir cihaz kullanılarak, vajina içinde oluşturulan bir boşluğa sahip olacak şekilde dış genital bölge dokularının yeniden şekillendirilmesi sağlanır.  Bu sayede genişlemiş ve esnemiş olan vajinanın daraltılması sağlanır. Vajinoplasti, cinsel ilişki için uygun bir vajinal kanalın oluşmasına yardımcı olarak, çiftler arasında cinsel tatminsizliği ve cinsel sorunları önlemeye yardımcı olur.

Her ameliyatta olduğu gibi vajinoplasti ameliyatında da kanama, enfeksiyon ve anesteziye bağlı komplikasyonlar gibi riskler vardır. Ameliyata girmeden önce mutlaka bu konu hakkında güvenilir bilgiler elde etmeniz gerekir. Bu bağlamda Vajinoplastinin tanımını ve Vajinoplasti ameliyatı hakkındaki tüm bilgileri makalemizden edinebilirsiniz.  

Vajinoplasti Nedir? Vajinoplasti Ne İşe Yarar?

Vajinoplasti, vajinayı oluşturan veya yeniden yapılandıran cerrahi bir prosedürdür. Prosedür tipik olarak, cinsiyetin onaylanması, vajinal agenezi (vajinanın yokluğu) veya vajinal stenoz (vajinanın daralması) dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle gerçekleştirilir. Vajinoplasti, doğum veya yaralanma sonrasında vajinanın yapısını ve işlevini eski haline getirmek için de yapılabilir.

Trans kadınlar için vajinoplasti, cinsel kimliklerine uygun bir vücut görünümüne sahip olmalarına yardımcı olur. İşlem, genital bölgedeki dokuların yeniden şekillendirilmesi ile bir vajina açıklığı ve kanalı oluşturarak, cinsel ilişki için uygun bir vajinal kanalın oluşmasını sağlar.

Doğum sonrası veya travma sonrası genital bölge yaralanmaları olan kadınlarda, vajinoplasti işlemi, vajina içindeki dokuların yeniden şekillendirilmesi ile cinsel işlevi geri kazanmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, cinsel tatmin, özgüven ve psikolojik iyi oluş gibi faktörlerde de olumlu etkiler sağlayabilir. Vajinoplasti, ayrıca interseks bireylerde de kullanılabilir. Bu işlem, genital bölgedeki doğumsal anormallikleri düzeltmeye ve normal bir vajina açıklığı oluşturmaya yardımcı olabilir.

Vajinoplasti ameliyatı, kanama, enfeksiyon ve anesteziye bağlı komplikasyonlar gibi riskler taşır. Bununla birlikte, birçok hasta için vajinoplasti, fiziksel ve duygusal sağlıklarını iyileştirmeye yardımcı olarak, hayatlarını değiştirir.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti ameliyatı, vajinanın daraltılmasını ve yapılandırılmasını içeren karmaşık bir prosedürdür. Buna bağlı olarak vajinoplasti fiyatları kullanılan kesin teknik, bireysel vaka ve ameliyatın hedeflerine bağlı olarak değişir.

Vajinoplasti ameliyatı onay formu alındıktan sonra hasta operasyon için hazırlanır. Vajinoplati ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Vajinoplasti sırasında doktor, vajina girişinden ortalama 6-7 cm kadar vajina iç kısmına dokular çıkarır. Daha sonra dokular cerrahi dikişlerle vajina içine dikilerek katman katman birleştirilir. Vajinoplasti ameliyatı sonrasında tüm vajina daraltılmış olur. Eğer bağırsakta gevşeme varsa levator kas dokusunun yaklaştırılması da Vajinoplasti ameliyatında yapılır. Vajinoplasti ameliyatı sırasında klitoris oluşturmayı veya büyütmeyi içeren bir klitoroplasti de yapabilir.

Ameliyattan sonra, yeni vajinanın kapanmasını önlemek için hastanın sıkı bir dilatasyon rejimi uygulaması gerekecektir. Dilatasyonlar, kanalın açık kalmasını ve düzgün bir şekilde iyileşmesini sağlamak için birkaç hafta veya ay boyunca vajinaya sokulan cihazlardır.

Vajinoplasti Ameliyatını Kim Yapar?

Vajinoplasti ameliyatı spesifk olarak plastik ve rekonstrüktif cerrahi, üroloji veya jinekolojide uzmanlaşmış bir cerrah tarafından yapılır. İdeal olarak, cerrahın bu tür ameliyatları gerçekleştirme konusunda geniş deneyime ve eğitime sahip olması ve ayrıca hastanın bireysel ihtiyaçlarını ve hedeflerini tam olarak anlamış olması gerekir.

Bazı durumlarda, bir anestezi uzmanı, hemşireler ve diğer cerrahi personel de dahil olmak üzere bir sağlık uzmanları ekibi ameliyata dahil olur. Cerrah, hastanın zihinsel ve duygusal olarak ameliyata hazırlanmasını sağlamak ve iyileşme süreci boyunca destek sağlamak için psikiyatr ile de yakın işbirliği içinde çalışır.

Vajinoplasti ameliyatı fiyat göz önünde bulundurulmadan hastane ve cerrah seçiminde bulunulmadı gerekir. Genellikle cerrah seçerken, kapsamlı bir araştırma yapmak ve alanında kurul onaylı ve deneyimli bir cerrah bulmak önemlidir. Cerrah, ameliyatın risklerini ve faydalarını tartışmaya, ayrıca prosedür ve iyileşme döneminde hastayı neler bekleneceği hakkında ayrıntılı bilgi vermeye istekli olmalıdır.

Genel olarak, başarılı sonuçlar konusunda iyi bir sicile sahip olan ve tüm süreç boyunca kişiselleştirilmiş bakım ve destek sağlamaya kendini adamış bir cerrah seçmek önemlidir.

Vajinoplasti Ameliyatı Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Vajinoplasti ameliyatı olmayı planlıyorsanız, işlemden önce ve sonra aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli nokta vardır. Vajinoplasti ameliyatından sonraki ilk birkaç gün lekelenme, ağrı ve şişlik sık görülür. Ağrıyı gidermek için ağrı kesiciler, şişliği azaltmak için buz önerilir. Ameliyattan sonraki ikinci veya üçüncü günde normal günlük aktivitelere dönebilirsiniz.

Ameliyatta kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alınmasına gerek yoktur.

Hastalara 4-6 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunmamaları, tampon ve benzeri vajinaya nüfuz edebilecek uygulamalar yapmamaları önerilir. Aksi halde yine vajinal kanal gevşekliği oluşabilir. Bu bağlamda Vajinoplasti ameliyatı olanların dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar şu şekilde sıralayabiliriz;

Nitelikli Cerrah Seçimi: Vajinoplasti ameliyatı yapma konusunda deneyimli ve kalifiye bir cerrah seçmek önemlidir. Kurul onaylı ve başarılı sonuçlar konusunda iyi bir sicili olan bir cerrah arayın. İzmir, Vajinoplasti ameliyatı konusunda nitelikli uzman doktorların olduğu bir ildir. Bu yüzden konu hakkında detaylı bilgi alabilmek için hastanemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ameliyat öncesi hazırlık: Vajinoplasti ameliyatı kolay bir ameliyat olmadığı için bazı hazırlıkları yapmanız gerekir. Ameliyat öncesinde doktorların önerdiği bir diyet, sigarayı bırakma ve egzersiz yapmanız gerekir. Ayrıca ameliyat ruhsal anlamda da etkileyeceğinden Vajinoplasti öncesi veya sonrası uzman bir psikolog desteği alınabilir. Son olarak vajinoplasti ameliyatı olanların yorumları okunarak ya da Vajinoplasti olan kişilerin deneyimleri alınarak ameliyata hazırlık süreci sağlanabilir.

İyileşme süresi: Vajinoplasti ameliyatı, katı kurallara ve kısıtlamalara uymanız gereken önemli miktarda iyileşme süresi gerektirir. Cerrahınız, bölgenin nasıl temizleneceği ve herhangi bir ağrı veya rahatsızlığın nasıl yönetileceği de dahil olmak üzere, cerrahi bölgeye nasıl bakılacağı konusunda size ayrıntılı talimatlar verecektir.

Dilatasyonlar: Dilatasyonlar, iyileşme sürecinin çok önemli bir parçasıdır ve yeni oluşturulan vajinal kanalı açık tutmak ve kapanmasını önlemek için bir dizi kademeli olarak daha büyük dilatörlerin kullanılmasını içerir. Optimum iyileşme sağlamak ve komplikasyonları önlemek için cerrahınız tarafından sağlanan dilatasyon programını takip etmeniz bu açıdan önemlidir.

Vajinoplasti Sonrası Cinsel Yaşam: Vajinoplasti sonrası cinsel yaşam, hastanın durumuna ve ameliyat sonrası iyileşme sürecine bağlı olarak değişir. Ameliyat sonrası dönemde, dokuların iyileşmesi için birkaç hafta veya ay gerekebilir ve bu süre zarfında cinsel aktiviteler önerilmez.

Ameliyattan sonra, hastaların cinsellik yaşaması için genellikle 4-6 hafta beklemeleri önerilir. Bu süre sonunda doktorunuza danışarak cinsel aktivitelere başlayabilirsiniz. İlk cinsel deneyim bazen rahatsız edici veya acı verici olabilir. Ancak zamanla bu durum düzelebilir. Ayrıca, cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı kullanmak, hastanın rahatlığını artırabilir.

Vajinoplasti sonrası cinsel yaşam, hastaların önceden sahip oldukları cinsel işlevlere ve tatmine bağlı olarak da değişebilir. Bazı hastalar, vajinoplasti sonrası cinsel yaşamda daha fazla zevk aldıklarını ve cinsel işlevlerinin iyileştiğini dile getirmiştir. Ancak, bazıları da cinsel işlev bozuklukları ve tatminsizlik yaşayabilirler.

Vajinoplasti sonrası cinsel yaşam, hastanın durumuna ve ameliyat sonrası iyileşme sürecine bağlı olarak değişebilir. Hastaların cinsel yaşamı hakkında endişeleri varsa, bu konuyu doktorlarıyla açıkça konuşmaları önerilir.

Takip randevuları: İlerlemenizi izlemek ve düzgün bir şekilde iyileştiğinizden emin olmak için cerrahınızla birkaç takip randevusuna gitmeniz gerekecektir. Tüm bu randevulara katıldığınızdan ve iyileşmenizle ilgili olabilecek tüm sorularınızı sorduğunuzdan emin olun.

Duygusal destek: Vajinoplasti ameliyatı geçirmek önemli bir duygusal deneyim olabilir. Süreç boyunca size yardımcı olacak bir psikolog, arkadaşlar ve aileyi içerebilecek bir destek sistemine sahip olmak önemlidir.

Bu temel faktörlere dikkat ederek ve cerrahınızın talimatlarını yakından takip ederek vajinoplasti ameliyatından sonra sorunsuz ve başarılı bir iyileşme sağlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

HEMEN ARA
WHATSAPP
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x